Пекинг (кинески: 北京, пинјин: Běijīng) — главен град на Народна Република Кина и еден од најнаселените градови во светот со население од околу 19,612,368 жители во 2010 година. Пекинг е политички, културен и образовен центар на државата,[3] и истиот е дом на најголемите државни компании во Кина. Оваа метропола се наоѓа во северна Кина и се граничи со Хебеј на север, запад, југ и исток и со Тјенѓин на југоисток.[4]

Пекинг
北京
Општина
Општина Пекинг • 北京市
Тјенанмен, Храм на небото, Централно деловно подрачје и Пекиншки национален стадион
Местоположба на Пекинг
Местоположба на Пекинг
Координати: 39°54′50″N 116°23′30″E / 39.91389° СГШ; 116.39167° ИГД / 39.91389; 116.39167
ДржаваНародна Република Кина НР Кина
Управа
 • ВидОпштина
 • Партиски началникГуо Ѓинлунг
 • ГрадоначалникВанг Аншун (вршител)
Површина
 • Општина16.801,25 км2 (648,700 ми2)
Надм. вис.&1000000000000043500000043,5 м
Население (2010)[1]
 • Општина19.612.368
 • Густина12/км2 (30/ми2)
 • Ранг во КинаНаселение: 26-ти;
Густина: 4-ти
ДемонимПекинжанец
Етнички групи
 • Кинези96%
 • Манџури2%
 • Хуи2%
 • Монголци0.3%
Часовен појасКинеско стандардно време (UTC+8)
Поштенски код100000 – 102629
Повик. бр.10
БДП[2]2010
 - ВкупноCNY 1,377.79 милијарди
US$ 209.3 милијарди
 - По глава на жителCNY 70,251
US$ 10,672
 - Раст 10.2%
Индек на човеков развој (2008)0.891 – висок
Регистарски таблички京A, C, E, F, H, J, K, L, M, N, P
京B (такси)
京G, Y (надвор од урбан дел)
京O (полиција и власт)
京V (во црвена боја) (војска,
влада)
Мреж. местоwww.ebeijing.gov.cn
Пекинг
Кинески 北京
Пинјин Běijīng
Слуш.
Буквално: Северна престолнина

Пекинг е политички организиран како општина, која е под директа управа на владата. Пекинг е поделен на 14 урбани и супурбани окрузи како и од две рурални окрузи.[5] Пекинг е главен транспортен центар во државата, со голем број железнички и патни линии, како и директни воздушни линии со кои се поврзува со остатокот од светот.

Пекинг е еден од четирите големи стари главни градови на Кина. Градот бил во срцето на кинеската историја со векови,[6] и поради тоа има голем број споменици од различни историски ери, кои сите имаат национална вредност. Градот е препознатлив по палатите, храмовите и големите камени ѕидови и порти.[7] Уметничките богатства и универзитетите го направиле градот културен центар на кинескиот народ, како низ историјата, така и денес.[7]

Најпрометна сообраќајница во јавниот превоз е Пекиншкото метро (北京地铁), кое превезува над 9,7 милиони патници дневно.[8]

Меѓународни односи уреди

Збратимени градови уреди

Пекинг е збратимен со следниве градови:[9][10]

Партнери уреди

Пекинг е партнер со:

Пекинг како тема во популарната култура уреди

 • „Пекинг О.“ (Peking O.) - песна на германската рок-група „Кен“ (Can) од 1971 година.[19]

Наводи уреди

 1. „Communiqué of the National Bureau of Statistics of People's Republic of China on Major Figures of the 2010 Population Census“. Национална статистичка служба на НР Кина.
 2. „北京市2010年暨"十一五"期间国民经济和社会发展统计公报“. Bjstats.gov.cn. 2011-02-21. Архивирано од изворникот на 2012-03-28. Посетено на 2011-10-31.
 3. „Beijing“. The Columbia Encyclopedia (6. изд.). 2008.
 4. „Basic Information“. Општинска статистичка служба на Пекинг. Архивирано од изворникот на 2012-03-13. Посетено на 9 февруари 2008.
 5. Figures based on 2006 statistics published in 2007 National Statistical Yearbook of China and available online at 2006年中国乡村人口数 中国人口与发展研究中心 Архивирано на 10 март 2009 г.. Retrieved 21 April 2009.
 6. „Peking (Beijing)“. Encyclopædia Britannica. 25 (15th edition, Macropædia. изд.). стр. 468.
 7. 7,0 7,1 „Beijing“. World Book Encyclopedia. 2008. Посетено на 7 August 2008.
 8. „北京轨道交通单月客流量突破3亿人次“. 北京市交通委员会. 2013-08-04. Архивирано од изворникот на 2015-06-10. Посетено на 2013-09-15.
 9. „Sister Cities“. Beijing Municipal Government. Архивирано од изворникот на 2017-07-16. Посетено на 23 јуни 2009.
 10. „Le jumelage avec Rome“ (француски). Municipalité de Paris. Архивирано од изворникот на 2008-12-16. Посетено на 9 July 2008.
 11. „NYC's Sister Cities“. Sister City Program of the City of New York. 2006. Архивирано од изворникот на 2008-05-21. Посетено на 1 September 2008.
 12. „Protocol and International Affairs“. DC Office of the Secretary. Архивирано од изворникот на 2008-05-13. Посетено на 12 July 2008.
 13. „Twin cities of Riga“. Градски совет на Рига. Архивирано од изворникот на 2008-12-04. Посетено на 27 July 2009.
 14. „Prefeitura.Sp – Descentralized Cooperation“. Архивирано од изворникот на 2008-12-24. Посетено на 2011-12-25.
 15. „International Relations – São Paulo City Hall – Official Sister Cities“. Prefeitura.sp.gov.br. Посетено на 1 June 2010.
 16. „Canberra's international relationships – Canberra's international relationships“. cmd.act.gov.au. Посетено на 20 October 2009.
 17. „Sister Cities of Manila“. 2008–2009 City Government of Manila. Архивирано од изворникот 2008-06-07. Посетено на 2 July 2009. Надворешна врска во |publisher= (help)
 18. „Twinning Cities: International Relations“ (PDF). Municipality of Tirana. tirana.gov.al. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-10. Посетено на 23 June 2009.
 19. Discogs, Can ‎– Tago Mago (пристапено на 30.4.2020)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди