< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1953 (MCMLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1953 година од новата ера, 953. од вториот милениум, 53. од XX век и четвртта од 1950-тите.

1953 во разни календари
Грегоријански календар1953
MCMLIII
Ab urbe condita2706
Ерменски календар1402
ԹՎ ՌՆԲ
Асирски календар6703
Бахајски календар109–110
Балиски календар1874–1875
Бенгалски календар1360
Берберски календар2903
Будистички календар2497
Бурмански календар1315
Византиски календар7461–7462
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4649 или 4589
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4650 или 4590
Коптски календар1669–1670
Етиопски календар1945–1946
Еврејски календар5713–5714
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2009–2010
 - Сачка ера1874–1875
 - Кали-југа5053–5054
Холоценски календар11953
Игбоански календар953–954
Ирански календар1331–1332
Исламски календар1372–1373
Јапонски календарШова 28
(昭和28年)
Јавански календар1884–1885
Џуче-календар42
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4286
Мингуо-календарТајван 42
民國42年
Нанакшахи485
Тајландски сончев календар2496
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
2079 или 1698 или 926
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
2080 или 1699 или 927

Други календари

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7461 и 7462 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6703 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5713 и 5714 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2706.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1953 година се протега во 4589 и 4590, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4649 и 4650 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2496. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1372 и 1373 исламска година.

Настани

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Родени

Починале

Поврзано

Надворешни врски