Милош Симовиќ (5 јули 1979 во Белград) — српски криминалец, член на Земунскиот клан и еден од учесниците во атентатот врз српскиот премиер Зоран Џинџиќ.

Милош Симовиќ
Податотека:Milos Simovic.jpeg
Роден5 јули 1979
Белград, Србија
Статусво затвор

За учеството во атентатот бил обвинет од страна на Белградскиот суд и осуден на 30 години затвор[1].

Во 2010 година бил уапсен при илегален влез во Србија[2][3].

Наводи уреди

  1. „Пресуда Окружног суда у Београду за убиство Ђинђића“. Архивирано од изворникот на 2010-06-16. Посетено на 2011-02-05.
  2. http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/193258/Milos-Simovic-priznao-da-je-pucao-u-Kalinica
  3. http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=10&nav_category=120&nav_id=437750