< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1623 (MDCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1623 година од новата ера, 623. од вториот милениум, 23. од XVII век и четвртта од 1620-тите.

1623 во разни календари
Грегоријански календар1623
MDCXXIII
Ab urbe condita2376
Ерменски календар1072
ԹՎ ՌՀԲ
Асирски календар6373
Балиски календар1544–1545
Бенгалски календар1030
Берберски календар2573
Будистички календар2167
Бурмански календар985
Византиски календар7131–7132
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4319 или 4259
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4320 или 4260
Коптски календар1339–1340
Етиопски календар1615–1616
Еврејски календар5383–5384
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1679–1680
 - Сачка ера1544–1545
 - Кали-југа4723–4724
Холоценски календар11623
Игбоански календар623–624
Ирански календар1001–1002
Исламски календар1032–1033
Јапонски календарГена 9
(元和9年)
Јавански календар1544–1545
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3956
Мингуо-календар289 пред Р. Кина
民前289年
Нанакшахи155
Тајландски сончев календар2165–2166
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1749 или 1368 или 596
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1750 или 1369 или 597

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7131 и 7132 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6373 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5383 и 5384 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2376.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1623 година се протега во 4259 и 4260, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4319 и 4320 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2166. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1032 и 1033 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди