< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1885 (MDCCCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1885 година од новата ера, 885. од вториот милениум, 85. од XIX век и шеста од 1880-тите.

1885 во разни календари
Грегоријански календар1885
MDCCCLXXXV
Ab urbe condita2638
Ерменски календар1334
ԹՎ ՌՅԼԴ
Асирски календар6635
Бахајски календар41–42
Балиски календар1806–1807
Бенгалски календар1292
Берберски календар2835
Будистички календар2429
Бурмански календар1247
Византиски календар7393–7394
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4581 или 4521
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4582 или 4522
Коптски календар1601–1602
Етиопски календар1877–1878
Еврејски календар5645–5646
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1941–1942
 - Сачка ера1806–1807
 - Кали-југа4985–4986
Холоценски календар11885
Игбоански календар885–886
Ирански календар1263–1264
Исламски календар1302–1303
Јапонски календарМејџи 18
(明治18年)
Јавански календар1814–1815
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4218
Мингуо-календар27 пред Р. Кина
民前27年
Нанакшахи417
Тајландски сончев календар2427–2428
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
2011 или 1630 или 858
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
2012 или 1631 или 859

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7393 и 7394 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6635 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5645 и 5646 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2638.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1885 година се протега во 4521 и 4522, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4581 и 4582 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2428. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1302 и 1303 исламска година.

Настани уреди

  • 16 јули - Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди