Арагон
Грб Знаме
Грб Знаме
Реката Ебро покрај Сарагоса
Реката Ебро покрај Сарагоса
Држава  Шпанија
Главен град Сарагоса
Јазик во заедницата шпански, каталонски, арагонски
Службени јазици шпански
Назив на жителите Арагонци, Арагонки
Број на жители
(INE 2006)
1.277.471
Површина 47.719 км²
Арагон на мапа на Шпанија
Број на пратеници
Конгрес 13
Сенат 12
Претседател Марселино Иглесијас Рикоу (PSOE)
Интернет страница


Арагон (арагонски: Aragon; шпански: Aragón; каталонски: Aragó) — автономна покраина на североисток на Шпанија. На север се граничи со Франција, на исток со Каталонија, на југ со Валенсија и на запад со Кастиља-Ла Манча, Ла Риоха и Навара. Главен град е Сарагоса. Зафаќа површина од 47.719 км2 и има 1,3 милиони жители.