< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2004 (MMIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 2004 година од новата ера, 4. од третиот милениум, 4. од XXI век и петта од 2000-тите.

2004 во разни календари
Грегоријански календар2004
MMIV
Ab urbe condita2757
Ерменски календар1453
ԹՎ ՌՆԾԳ
Асирски календар6754
Бахајски календар160–161
Балиски календар1925–1926
Бенгалски календар1411
Берберски календар2954
Будистички календар2548
Бурмански календар1366
Византиски календар7512–7513
Кинески календар癸未(вод. коза)
4700 или 4640
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4701 или 4641
Коптски календар1720–1721
Етиопски календар1996–1997
Еврејски календар5764–5765
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2060–2061
 - Сачка ера1925–1926
 - Кали-југа5104–5105
Холоценски календар12004
Игбоански календар1004–1005
Ирански календар1382–1383
Исламски календар1424–1425
Јапонски календарХејсеј 16
(平成16年)
Јавански календар1936–1937
Џуче-календар93
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4337
Мингуо-календарТајван 93
民國93年
Нанакшахи536
Тајландски сончев календар2547
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
2130 или 1749 или 977
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
2131 или 1750 или 978
Униксно време1072915200 – 1104537599

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7512 и 7513 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6754 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5764 и 5765 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2757.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2004 година се протега во 4640 и 4641, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4700 и 4701 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2547. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1424 и 1425 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди