< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1977 (MCMLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1977 година од новата ера, 977. од вториот милениум, 77. од XX век и осма од 1970-тите.

1977 во разни календари
Грегоријански календар1977
MCMLXXVII
Ab urbe condita2730
Ерменски календар1426
ԹՎ ՌՆԻԶ
Асирски календар6727
Бахајски календар133–134
Балиски календар1898–1899
Бенгалски календар1384
Берберски календар2927
Будистички календар2521
Бурмански календар1339
Византиски календар7485–7486
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4673 или 4613
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4674 или 4614
Коптски календар1693–1694
Етиопски календар1969–1970
Еврејски календар5737–5738
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2033–2034
 - Сачка ера1898–1899
 - Кали-југа5077–5078
Холоценски календар11977
Игбоански календар977–978
Ирански календар1355–1356
Исламски календар1397–1398
Јапонски календарШова 52
(昭和52年)
Јавански календар1908–1909
Џуче-календар66
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4310
Мингуо-календарТајван 66
民國66年
Нанакшахи509
Тајландски сончев календар2520
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
2103 или 1722 или 950
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
2104 или 1723 или 951
Униксно време220924800 – 252460799

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, таа трае во текот на 7485 и 7486 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6727 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5737 и 5738 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2730.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1977 година се протега во 4613 и 4614, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4673 и 4674 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2520. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1397 и 1398 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

1977 како тема во популарната култура уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  1. Doctor Octagon(Kool Keith) - Dr. Octagonocologyst (Full Album) (пристапено на 3.5.2017)