< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1949 (MCMXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1949 година од новата ера, 949. од вториот милениум, 49. од XX век и последна од 1940-тите.

1949 во разни календари
Грегоријански календар1949
MCMXLIX
Ab urbe condita2702
Ерменски календар1398
ԹՎ ՌՅՂԸ
Асирски календар6699
Бахајски календар105–106
Балиски календар1870–1871
Бенгалски календар1356
Берберски календар2899
Будистички календар2493
Бурмански календар1311
Византиски календар7457–7458
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4645 или 4585
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4646 или 4586
Коптски календар1665–1666
Етиопски календар1941–1942
Еврејски календар5709–5710
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2005–2006
 - Сачка ера1870–1871
 - Кали-југа5049–5050
Холоценски календар11949
Игбоански календар949–950
Ирански календар1327–1328
Исламски календар1368–1369
Јапонски календарШова 24
(昭和24年)
Јавански календар1880–1881
Џуче-календар38
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4282
Мингуо-календарР. Кина 38
民國38年
Нанакшахи481
Тајландски сончев календар2492
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
2075 или 1694 или 922
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
2076 или 1695 или 923

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7457 и 7458 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6699 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5709 и 5710 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2702.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1949 година се протега во 4585 и 4586, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4645 и 4646 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2492. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1368 и 1369 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди