< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1869 (MDCCCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1869 година од новата ера, 869. од вториот милениум, 69. од XIX век и последна од 1860-тите.

1869 во разни календари
Грегоријански календар1869
MDCCCLXIX
Ab urbe condita2622
Ерменски календар1318
ԹՎ ՌՅԺԸ
Асирски календар6619
Бахајски календар25–26
Балиски календар1790–1791
Бенгалски календар1276
Берберски календар2819
Будистички календар2413
Бурмански календар1231
Византиски календар7377–7378
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4565 или 4505
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4566 или 4506
Коптски календар1585–1586
Етиопски календар1861–1862
Еврејски календар5629–5630
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1925–1926
 - Сачка ера1790–1791
 - Кали-југа4969–4970
Холоценски календар11869
Игбоански календар869–870
Ирански календар1247–1248
Исламски календар1285–1286
Јапонски календарМејџи 2
(明治2年)
Јавански календар1797–1798
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4202
Мингуо-календар43 пред Р. Кина
民前43年
Нанакшахи401
Тајландски сончев календар2411–2412
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1995 или 1614 или 842
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1996 или 1615 или 843

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7377 и 7378 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6619 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5629 и 5630 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2622.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1869 година се протега во 4505 и 4506, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4565 и 4566 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2412. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1285 и 1286 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди