< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1957 (MCMLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1957 година од новата ера, 957. од вториот милениум, 57. од XX век и осма од 1950-тите.

1957 во разни календари
Грегоријански календар1957
MCMLVII
Ab urbe condita2710
Ерменски календар1406
ԹՎ ՌՆԶ
Асирски календар6707
Бахајски календар113–114
Балиски календар1878–1879
Бенгалски календар1364
Берберски календар2907
Будистички календар2501
Бурмански календар1319
Византиски календар7465–7466
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4653 или 4593
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4654 или 4594
Коптски календар1673–1674
Етиопски календар1949–1950
Еврејски календар5717–5718
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2013–2014
 - Сачка ера1878–1879
 - Кали-југа5057–5058
Холоценски календар11957
Игбоански календар957–958
Ирански календар1335–1336
Исламски календар1376–1377
Јапонски календарШова 32
(昭和32年)
Јавански календар1888–1889
Џуче-календар46
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4290
Мингуо-календарТајван 46
民國46年
Нанакшахи489
Тајландски сончев календар2500
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
2083 или 1702 или 930
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
2084 или 1703 или 931

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7465 и 7466 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6707 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5717 и 5718 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2710.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1957 година се протега во 4593 и 4594, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4653 и 4654 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2500. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1376 и 1377 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди