< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1830 (MDCCCXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1830. година од новата ера, 830. од вториот милениум, 30. од 19 век и прва од 1830-тите.

1830 г.  во други календари
Грегоријански календар 1830
MDCCCXXX
Ab urbe condita 2583
Асирски календар 6580
Бахајски календар -14–-13
Бенгалски календар 1237
Берберски календар 2780
Будистички календар 2374
Бурмански календар 1192
Византиски календар 7338–7339
Еврејски календар 5590–5591
Ерменски календар 1279
ԹՎ ՌՄՀԹ
Етиопски календар 1822-1823
Игбоански календар 830–831
Ирански календар 1208–1209
Исламски календар 1245–1246
Јапонски календар Бунсеи 13Тенпо 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 己丑年月日
(4466/4526)
— до —
庚寅年月日
(4467/4527)
Коптски календар 1546–1547
Корејски календар 4163
Календар Мингуо 82 пред РК
民前82年
Селевкидски календар 2141–2142
Тајландски сончев календар 2373
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1886–1887
 - Шака самват 1752–1753
 - Кали југа 4931–4932
Француски револуционерен календар XXXVIIIXXXIX
38–39
Холоценски календар 11830
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7338 и 7339 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6580 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5590 и 5591 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2583.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1830. година се протега во 4466 и 4467, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4526 и 4527 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2373. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1245 и 1246 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди