< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1993 (MCMXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1993 година од новата ера, 993. од вториот милениум, 93. од XX век и четвртта од 1990-тите.

1993 во разни календари
Грегоријански календар1993
MCMXCIII
Ab urbe condita2746
Ерменски календар1442
ԹՎ ՌՆԽԲ
Асирски календар6743
Бахајски календар149–150
Балиски календар1914–1915
Бенгалски календар1400
Берберски календар2943
Будистички календар2537
Бурмански календар1355
Византиски календар7501–7502
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4689 или 4629
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4690 или 4630
Коптски календар1709–1710
Етиопски календар1985–1986
Еврејски календар5753–5754
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2049–2050
 - Сачка ера1914–1915
 - Кали-југа5093–5094
Холоценски календар11993
Игбоански календар993–994
Ирански календар1371–1372
Исламски календар1413–1414
Јапонски календарХејсеј 5
(平成5年)
Јавански календар1925–1926
Џуче-календар82
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4326
Мингуо-календарТајван 82
民國82年
Нанакшахи525
Тајландски сончев календар2536
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
2119 или 1738 или 966
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
2120 или 1739 или 967
Униксно време725846400 – 757382399

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7501 и 7502 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6743 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5753 и 5754 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2746.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1993 година се протега во 4629 и 4630, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4689 и 4690 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2536. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1413 и 1414 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди