< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1054 (MLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1054 година од новата ера, 54. од вториот милениум, 54. од XI век и петта од 1050-тите.

1054 во разни календари
Грегоријански календар1054
MLIV
Ab urbe condita1807
Ерменски календар503
ԹՎ ՇԳ
Асирски календар5804
Балиски календар975–976
Бенгалски календар461
Берберски календар2004
Будистички календар1598
Бурмански календар416
Византиски календар6562–6563
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3750 или 3690
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3751 или 3691
Коптски календар770–771
Етиопски календар1046–1047
Еврејски календар4814–4815
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1110–1111
 - Сачка ера975–976
 - Кали-југа4154–4155
Холоценски календар11054
Игбоански календар54–55
Ирански календар432–433
Исламски календар445–446
Јапонски календарТенги 2
(天喜2年)
Јавански календар957–958
Јулијански календар1054
MLIV
Корејски календар3387
Мингуо-календар858 пред Р. Кина
民前858年
Нанакшахи−414
Селевкидски календар1365/1366 г.г.
Тајландски сончев календар1596–1597
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1180 или 799 или 27
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1181 или 800 или 28

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6562 и 6563 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5804 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4814 и 4815 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1807.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1054 година се протега во 3690 и 3691, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3750 и 3751 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1597. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 445 и 446 исламска година.

Настани уреди

  • 4 јули од кинески, арапски и веројатно и од Американските индијанци забележана е експлозија на SN 1054 суперновата во близина на ѕвездата ζ Таури. Во текот на 23 дена, ѕвездата останала доволно светла така што можела да се види на дневна светлина. Нејзините остатоци ја формираат маглината во соѕвездието рак (NGC 1952).[1]
  • 16 јули - Големиот раскол, поделба на христијанството на католицизам и православие.

Родени уреди

Починале уреди

Литература уреди

  1. Journal of Astronomy, part 9, chapter 56 of Sung History (Sung Shih) first printing, 1340. facsimile on the frontispiece of Misner, Thorne, Wheeler Gravitation, 1973.

Надворешни врски уреди