< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

64 (LXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 64 година од новата ера, 64. од првиот милениум, 64. од I век и петта од 60-тите.

64 во разни календари
Грегоријански календар64
LXIV
Ab urbe condita817
Асирски календар4814
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−529
Берберски календар1014
Будистички календар608
Бурмански календар−574
Византиски календар5572–5573
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2760 или 2700
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2761 или 2701
Коптски календар−220 – −219
Етиопски календар56–57
Еврејски календар3824–3825
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера120–121
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3164–3165
Холоценски календар10064
Ирански календар558 п.п. – 557 п.п.
Исламски календар575 п.х. – 574 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар64
LXIV
Корејски календар2397
Мингуо-календар1848 пред Р. Кина
民前1848年
Нанакшахи−1404
Селевкидски календар375/376 г.г.
Тајландски сончев календар606–607
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
190 или −191 или −963
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
191 или −190 или −962

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5572 и 5573 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4814 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3824 и 3825 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 817.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 64 година се протега во 2700 и 2701, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2760 и 2761 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 607. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 575 и 574 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   64 на Ризницата ?