Хавиер Морено (велосипедист)

шпански друмски велосипедист

Хавиер Морено Базан (шпански: Javier Moreno Bazán; р. 18 јули 1984 во Хаен) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Делко.[1]

Хавиер Морено
Морено на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеХавиер Морено Базан
ПрекарХави
Роден18 јули 1984(1984-07-18)(40 г.)
Хаен, Шпанија
Висина1,81 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДелко
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2006
2007
Групо Николас Матеос
Спиук-Екстремадура
Професионални клубови
2008–2010
2011
2012–2016
2017
2018-
Андалусија-Кахасур
Каха Рурал-Сегурос РГА
Мовистар Тим
Бахреин-Мерида
Делко-Марсеј Прованса КТМ
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
2 ТТТ етапи (2012, 2014)
Последна промена
7 јануари 2018

Кариера

уреди

Морено бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016,[2] но ја напуштил трката на седмата етапа.[3]

По пет години со Мовистар,[4] во септември 2016 година Морено објавил дека ќе се приклучи на екипата Бахреин-Мерида за сезоната 2017 со улога на помошник за Винченцо Нибали и главен фокус на Џиро д’Италија.[5]

На Џиро д’Италија 2017 бил дисквалификуван на четвртата етапа на трката, откако го турнал Диего Роза.[6] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[7]

Достигнувања

уреди
2007
1. Етапа 4 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
8. ГП Мигел Индуран
8. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
9. Краен пласман Вуелта а Бургос
10. Субида ал Наранко
2008
9. Субида ал Наранко
2009
3. Краен пласман Вуелта а Астурија
2010
5. Класика Примавера
6. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2011
1.   Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 3
2. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
7. ГП Мигел Индуран
9. Класика Примавера
2012
1.   Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
1.   Бодовен пласман
1.   Комбиниран пласман
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
5. Краен пласман Вуелта а Бургос
8. Краен пласман Тур Даун Андер
2013
1. Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2. Краен пласман Тур Даун Андер
1.   Планински пласман
3. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 2
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
5. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2015
1. Етапа 1б (ITT) Вуелта а Андалусија
7. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
9. Краен пласман Вуелта а Астурија
1.   Екипен пласман Вуелта а Еспања
2016
4. Пруеба Вилјафранка-Ордизијако Класика
5. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2017
10. Краен пласман Вуелта а Андалусија

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро СО ДСК
  Тур 119
  Вуелта 21 51 66 76 90 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Javier Moreno signs for Delko Marseille Provence KTM“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 септември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  3. „Five talking points from stage seven of the Giro d'Italia“. Cycling Weekly. Посетено на 13 мај 2016.
  4. „Мувистар Тим (MOV) - ШПА“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 3 јануари 2014.
  5. „Javier Moreno signs with Bahrain Merida for 2017“. cyclingnews.com. 30 септември 2016. Посетено на 30 септември 2016.
  6. „Javier Moreno disqualified from Giro d'Italia after pushing Sky's Diego Rosa“. Cycling Weekly. Посетено на 10 мај 2017.
  7. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски

уреди