Хесус Ерада

шпански велосипедист

Хесус Ерада Лопес (шпански: Jesús Herrada López; р. 26 јули 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Кофидис.[1] Неговиот брат Хосе е исто така професионален велосипедист и е член на екипата Кофидис. [2]

Хесус Ерада
Лични податоци
Цело имеХесус Ерада Лопес
Роден26 јули 1990(1990-07-26)(33 г.)
Мота дел Куерво,  Шпанија
Висина1,83 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2011–2017
2018-
Мовистар Тим
Кофидис
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
2 поединечна етапа (2019, 2022)

Етапни трки

Трка околу Луксембург (2019)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2013, 2017)
Предизвик Мон Венту Денивле (2019)
Последна промена
27 декември 2020

Кариера

уреди

Станал професионалец во 2011 година, потпишувајќи тригодишен договор за Мовистар Тим. Останал со екипата и во четвртата сезона, во 2014.[3] Сметан е за еден од најветувачките млади таленти во шпанскиот велосипедизам, освојувајќи го националното јуниорско хронометарско првенство во 2007 и 2008 година, националното хронометарско првенство под 23 години во 2010 година и националното друмско првенство во 2013 година.[4][5]

На 3 мај 2015 година, Ерада ја освоил втората и последна етапа на Вуелта а Астурија. Го постигнал тоа додека му помагал на неговиот предводник Игор Антон за победа во генералниот пласман.[6] Завршил четврти во друмската трка на Европските игри 2015 во Баку, откако предводел за победникот Луис Леон Санчес.[7] Во јуни 2015 година го освоил бронзениот медал на националното хронометарско првенство и бронзениот медал на националното друмско првенство.[8]

Достигнувања

уреди
2007
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2008
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2010
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
6. Европско хронометарско првенство под 23 години
8. Светско хронометарско првенство под 23 години
2011
3. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2012
1. Етапа 2 Вуелта а Астурија
2013
1.   Национално друмско првенство
2. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 5
5. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2014
1. Етапа 1 Рут ду Суд
9. Краен пласман Тур де Романди
1.   Пласман за млад возач
9. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
9. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 5
2015
2. Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 3
3. Национално друмско првенство
3. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 2
1.   Бодовен пласман
4. Европски игри - друмска трка
5. Вуелта а Ла Риоха
9. Европски игри - хронометар
2016
1. Етапа 2 Критериум ди Дофине
2. Краен пласман Тур ди О Вар
2. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
8. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2017
Национални првенства
1.   Друмска трка
3. Хронометар
2. ГП Монтреал
9. Краен пласман Тур де Романди
10. Класика Примавера
2018
4. Европско друмско првенство
4. Краен пласман Трка околу Оман
4. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
5. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
6. Гран при де Плимелек-Морбијан
8. Букл де л’Олн
  Награда за борбеност на етапа 20 на Вуелта а Еспања
2019
1.   Краен пласман Трка околу Луксембург
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Предизвик Мон Венту Денивле
1. Трофео Кампос, Поререс, Феланит, Сес Салинес
Вуелта а Еспања
1. Етапа 6
  Награда за борбеност на етапата 6
2. Гран при де Плимелек-Морбијан
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу Оман
5. Трофео Андрат-Љосета
6. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2020
4. Гран при Ла Марсејез
9. Краен пласман Тур де ла Прованс
9. Краен пласман Тур де л’Ен
9. Предизвик Мон Венту Денивле

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 74
  Тур 61 СО 97 47 20 44 87
  Вуелта 21 СО 38

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Bacon, Ellis (30 December 2019). „2020 Team Preview: Cofidis“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 January 2020.
  2. „Jesus and Jose Herrada leave Movistar for Cofidis“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 30 август 2017. Посетено на 3 јануари 2018.
  3. „Мувистар Тим (MOV) - ШПА“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 3 јануари 2014.
  4. Fran Reyes. „Herrada wins Spanish road race championship“. Cycling News. Посетено на 26 јуни 2015.
  5. Simon Knudstrup. „Herrada wins final stage in Poitou-Charentes, Voeckler.“. CyclingQuotes.com. Посетено на 12 јули 2015.
  6. Емил Акселгард (3 мај 2015). „Herrada and Anton make it a great day for Movistar in Asturias“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 3 мај 2015.
  7. Palmer, Justin. "Spaniard Sanchez powers to road race gold in Baku" Архивирано на 27 јуни 2015 г., Reuters, 21 јуни 2015.
  8. „Campeonato de España: Castroviejo, Izagirre y Herrada, podio“. Noticias. Biciciclismo.com. 26 јуни 2015. Посетено на 26 јуни 2015.

Надворешни врски

уреди