< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1826 (MDCCCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1826 година од новата ера, 826. од вториот милениум, 26. од XIX век и седма од 1820-тите.

1826 во разни календари
Грегоријански календар1826
MDCCCXXVI
Ab urbe condita2579
Ерменски календар1275
ԹՎ ՌՄՀԵ
Асирски календар6576
Балиски календар1747–1748
Бенгалски календар1233
Берберски календар2776
Будистички календар2370
Бурмански календар1188
Византиски календар7334–7335
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4522 или 4462
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4523 или 4463
Коптски календар1542–1543
Етиопски календар1818–1819
Еврејски календар5586–5587
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1882–1883
 - Сачка ера1747–1748
 - Кали-југа4926–4927
Холоценски календар11826
Игбоански календар826–827
Ирански календар1204–1205
Исламски календар1241–1242
Јапонски календарБунсеј 9
(文政9年)
Јавански календар1753–1754
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4159
Мингуо-календар86 пред Р. Кина
民前86年
Нанакшахи358
Тајландски сончев календар2368–2369
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1952 или 1571 или 799
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1953 или 1572 или 800

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7334 и 7335 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6576 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5586 и 5587 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2579.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1826 година се протега во 4462 и 4463, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4522 и 4523 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2369. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1241 и 1242 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди