< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1938 (MCMXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1938 година од новата ера, 938. од вториот милениум, 38. од XX век и деветта од 1930-тите.

1938 во разни календари
Грегоријански календар1938
MCMXXXVIII
Ab urbe condita2691
Ерменски календар1387
ԹՎ ՌՅՁԷ
Асирски календар6688
Бахајски календар94–95
Балиски календар1859–1860
Бенгалски календар1345
Берберски календар2888
Будистички календар2482
Бурмански календар1300
Византиски календар7446–7447
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4634 или 4574
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4635 или 4575
Коптски календар1654–1655
Етиопски календар1930–1931
Еврејски календар5698–5699
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1994–1995
 - Сачка ера1859–1860
 - Кали-југа5038–5039
Холоценски календар11938
Игбоански календар938–939
Ирански календар1316–1317
Исламски календар1356–1357
Јапонски календарШова 13
(昭和13年)
Јавански календар1868–1869
Џуче-календар27
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4271
Мингуо-календарР. Кина 27
民國27年
Нанакшахи470
Тајландски сончев календар2480–2481
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
2064 или 1683 или 911
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
2065 или 1684 или 912

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7446 и 7447 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6688 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5698 и 5699 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2691.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1938 година се протега во 4574 и 4575, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4634 и 4635 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2481. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1356 и 1357 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

  • 9 ноември – Започнува Кристалната ноќ во која во Германија нацистите ги напаѓаат еврејските продавници и синагоги. При тоа се убиени 91 Евреин, а најмалку 25 илјади Евреи се уапсени.

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди