< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1853 (MDCCCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1853 година од новата ера, 853. од вториот милениум, 53. од XIX век и четвртта од 1850-тите.

1853 во разни календари
Грегоријански календар1853
MDCCCLIII
Ab urbe condita2606
Ерменски календар1302
ԹՎ ՌՅԲ
Асирски календар6603
Бахајски календар9–10
Балиски календар1774–1775
Бенгалски календар1260
Берберски календар2803
Будистички календар2397
Бурмански календар1215
Византиски календар7361–7362
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4549 или 4489
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4550 или 4490
Коптски календар1569–1570
Етиопски календар1845–1846
Еврејски календар5613–5614
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1909–1910
 - Сачка ера1774–1775
 - Кали-југа4953–4954
Холоценски календар11853
Игбоански календар853–854
Ирански календар1231–1232
Исламски календар1269–1270
Јапонски календарКаеј 6
(嘉永6年)
Јавански календар1781–1782
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4186
Мингуо-календар59 пред Р. Кина
民前59年
Нанакшахи385
Тајландски сончев календар2395–2396
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1979 или 1598 или 826
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1980 или 1599 или 827

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7361 и 7362 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6603 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5613 и 5614 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2606.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1853 година се протега во 4489 и 4490, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4549 и 4550 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2396. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1269 и 1270 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди