< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1559 (MDLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1559 година од новата ера, 559. од вториот милениум, 59. од XVI век и последна од 1550-тите.

1559 во разни календари
Грегоријански календар1559
MDLIX
Ab urbe condita2312
Ерменски календар1008
ԹՎ ՌԸ
Асирски календар6309
Балиски календар1480–1481
Бенгалски календар966
Берберски календар2509
Будистички календар2103
Бурмански календар921
Византиски календар7067–7068
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4255 или 4195
    — до —
己未年 (зем. коза)
4256 или 4196
Коптски календар1275–1276
Етиопски календар1551–1552
Еврејски календар5319–5320
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1615–1616
 - Сачка ера1480–1481
 - Кали-југа4659–4660
Холоценски календар11559
Игбоански календар559–560
Ирански календар937–938
Исламски календар966–967
Јапонски календарЕјроку 2
(永禄2年)
Јавански календар1478–1479
Јулијански календар1559
MDLIX
Корејски календар3892
Мингуо-календар353 пред Р. Кина
民前353年
Нанакшахи91
Тајландски сончев календар2101–2102
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1685 или 1304 или 532
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1686 или 1305 или 533

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7067 и 7068 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6309 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5319 и 5320 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2312.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1559 година се протега во 4195 и 4196, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4255 и 4256 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2102. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 966 и 967 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди