< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1838 (MDCCCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1838 година од новата ера, 838. од вториот милениум, 38. од XIX век и деветта од 1830-тите.

1838 во разни календари
Грегоријански календар1838
MDCCCXXXVIII
Ab urbe condita2591
Ерменски календар1287
ԹՎ ՌՄՁԷ
Асирски календар6588
Балиски календар1759–1760
Бенгалски календар1245
Берберски календар2788
Будистички календар2382
Бурмански календар1200
Византиски календар7346–7347
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4534 или 4474
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4535 или 4475
Коптски календар1554–1555
Етиопски календар1830–1831
Еврејски календар5598–5599
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1894–1895
 - Сачка ера1759–1760
 - Кали-југа4938–4939
Холоценски календар11838
Игбоански календар838–839
Ирански календар1216–1217
Исламски календар1253–1254
Јапонски календарТенпо 9
(天保9年)
Јавански календар1765–1766
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4171
Мингуо-календар74 пред Р. Кина
民前74年
Нанакшахи370
Тајландски сончев календар2380–2381
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1964 или 1583 или 811
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1965 или 1584 или 812

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7346 и 7347 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6588 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5598 и 5599 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2591.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1838 година се протега во 4474 и 4475, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4534 и 4535 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2381. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1253 и 1254 исламска година.

Настани

уреди
  • 6 јануари - Во американскиот град Мористаун, во државата Њу Џерси, Семјуел Морзе првпат изведе јавна демонстрација на телеграфот - електричен апарат за испраќање на далечина на знаци составени од точки и цртички. Првиот телеграф е пуштен во работа шест години подоцна (1844) во САД, на линијата Вашингтон - Балтимор.

На 8 септември 1838 година според Јулијанскиот календар е осветена соборната црква "Св. Благовештение" во Прилеп, дело на маjсторите Коста Лауц и Ристе Тасламиче, а осветена од пелагонискиот митрополит Герасим, благодарение на ферманот добиен од турскиот султан од страна на Хаџи Ристо Логотет.

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Максимилијан фон Монтгелас

Надворешни врски

уреди