Нил Армстронг (англиски: Neil Armstrong; 5 август 193025 август 2012) — првиот космонаут кој стапнал на Месечината. Пред да стане астронаут, тој бил пилот на морнарицата (1949) и учествувал во Корејската војна (1950 — 1953). Во животот направил 78 борбени летови. Инаку, Нил бил командант на Аполо 11 мисијата и станал првиот човек кој стапна на Месечината на 20 јули 1969 година.

Армстронг и Едвин Олдрин на Месечината поминале два и пол часа.

Животопис уреди

Армстронг е роден 5 август 1930 г. во Вакапонета, Охајо. Кога бил мал, со семејството често се селеле низ државата Охајо, поради работата на неговиот татко. До 1944 година живеел во речиси 20 градови. Во Вакапента Охајо завршил средно училиште во 1947 година и станал пилот почетник, една година претходно , на неговиот 16-ти роденден, тој го извел првиот соло лет и заработил пилотска дозвола, дури и пред возачка дозвола. Од рана возраст, тој бил заинтересиран за воздухопловството и се занимавал со аеромоделарство.

Дипломирал технологија инженерство воздухопловство на Пурдју универзитет (1955), по што тој се вработил во Центарот за истражување "Libajs" на НАСА. До 1962 година работел како тест пилот на многу видови борбени и ракетни авиони, и направил над 900 летови и 2.400 часа лет. Во септември 1962 година станал астронаут.

За време на летот на вселенското летало "Близнаци 8" посветена на 16 март 1966 година, Нил Армстронг направил успешно спојување со друго летаво во лет. Како астронаут на вселенскиот брод Аполо 11 успешно го направил летот на Месечината, и стапнал на Месечината на 20 јули 1969 година во 10 часот и 56 минути по источно време. За време на неговата посета на Југославија со членовите на експедицијата (Мајкл Колинс и Едвин Олдрин), октомври 1969 година, тој бил награден со Орден на југословенската ѕвезда со панделка.

По мисијата Аполо 11, во 1970 година, воздухопловното инженерство степен на мајстор на Универзитетот во Јужна Калифорнија. Добитник е на неколку почесни докторати.

По 1971 година, тој ја напушти НАСА како заменик помошник администратор за воздухопловство во седиштето во Вашингтон, тој станал универзитетски професор. За осум години (1971 — 1979) предава на Одделот за воздушната технологија на Универзитетот во Синсинати, со цел да се потоа печатени во светот на бизнисот, а до 2002 година се служи во одборите на многу компании.

Во 1985 година тој бил дел од најголемиот истражувачка експедиција на Северниот Пол, кои се собраа водачите на Мајк ден. Армстронг, учествуваа Сер Едмунд Хилари (првиот човек кој се искачи на Монт Еверест), неговиот син Петар, а потоа Patrik Morou, фотограф, и првиот човек да освои седум највисоките врвови на сите континенти, а Стив Фосет, авантурист кој прв вози без стои обиколи светот.

Нил Армстронг починал на 25 август 2012 во Синсинати, во осумдесет и третата година.