< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1973 (MCMLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1973 година од новата ера, 973. од вториот милениум, 73. од XX век и четвртта од 1970-тите.

1973 во разни календари
Грегоријански календар1973
MCMLXXIII
Ab urbe condita2726
Ерменски календар1422
ԹՎ ՌՆԻԲ
Асирски календар6723
Бахајски календар129–130
Балиски календар1894–1895
Бенгалски календар1380
Берберски календар2923
Будистички календар2517
Бурмански календар1335
Византиски календар7481–7482
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4669 или 4609
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4670 или 4610
Коптски календар1689–1690
Етиопски календар1965–1966
Еврејски календар5733–5734
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2029–2030
 - Сачка ера1894–1895
 - Кали-југа5073–5074
Холоценски календар11973
Игбоански календар973–974
Ирански календар1351–1352
Исламски календар1392–1393
Јапонски календарШова 48
(昭和48年)
Јавански календар1904–1905
Џуче-календар62
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4306
Мингуо-календарТајван 62
民國62年
Нанакшахи505
Тајландски сончев календар2516
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
2099 или 1718 или 946
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
2100 или 1719 или 947
Униксно време94694400 – 126230399

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7481 и 7482 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6723 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5733 и 5734 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2726.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1973 година се протега во 4609 и 4610, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4669 и 4670 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2516. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1392 и 1393 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано:

Надворешни врски

уреди