< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1912 (MCMXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1912 година од новата ера, 912. од вториот милениум, 12. од XX век и трета од 1910-тите.

1912 во разни календари
Грегоријански календар1912
MCMXII
Ab urbe condita2665
Ерменски календар1361
ԹՎ ՌՅԿԱ
Асирски календар6662
Бахајски календар68–69
Балиски календар1833–1834
Бенгалски календар1319
Берберски календар2862
Будистички календар2456
Бурмански календар1274
Византиски календар7420–7421
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4608 или 4548
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4609 или 4549
Коптски календар1628–1629
Етиопски календар1904–1905
Еврејски календар5672–5673
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1968–1969
 - Сачка ера1833–1834
 - Кали-југа5012–5013
Холоценски календар11912
Игбоански календар912–913
Ирански календар1290–1291
Исламски календар1330–1331
Јапонски календарМејџи 45 / Тајшо 1
(大正元年)
Јавански календар1841–1842
Џуче-календар1
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4245
Мингуо-календарР. Кина 1
民國1年
Нанакшахи444
Тајландски сончев календар2454–2455
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
2038 или 1657 или 885
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
2039 или 1658 или 886

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7420 и 7421 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6662 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5672 и 5673 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2665.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1912 година се протега во 4548 и 4549, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4608 и 4609 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2455. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1330 и 1331 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди