53°54′N 27°34′E / 53.900° СГШ; 27.567° ИГД / 53.900; 27.567

Минск
Менск, Минск
Поглед на Минск
Знаме на МинскАмблем на Минск
Амблем
Минск is located in Белорусија
Минск
Минск
Координати: 53°54′N 27°34′E / 53.900° СГШ; 27.567° ИГД / 53.900; 27.567
ДржаваБелорусија
Основан1067
Управа
 • ГрадоначалникМикалај Ладуцка
Површина
 • Вкупна305,48 км2 (11,795 ми2)
Надм. вис.&10000000000002804000000280,4 м
Население (2007)
 • Вкупно1,830,700
 • Густина6.000/км2 (20,000/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+375 17

+375 29 (мобилен) +375 25 (мобилен Best или Life) +375 33 (мобилен MTS)

+375 44 (мобилен Velcom)
Регистарски таблички7
Мреж. местоwww.minsk.gov.by

Минск (белоруски: Менск, руски: Минск) — главниот и најголем град во источноевропската држава Белорусија. Минск се наоѓа на реките Свислач и Њамиха и градот е седиште на Заедницата на независни држави. Како главен град на Белорусија, Минск има специјален административен статус во рамките на Минската област и Минскиот реон. Градот има население од околу 1.830.000 жители и урбаната средина на градот вклучува уште 30 помали градови и брои население од 3.000.000 жители.

Минск. План, 1801

Најраниот запис за Минск датира од 11 век, поточно од 1067 година, кога бил провинцијалски град во рамките на кнежевството Полско. Во 1242 година, Минск станал дел од Големото војводство Литванија и за град бил прогласен во 1499 година. Од 1569 градот бил главен град на Минското војводство во рамките на Полско-литванската Државна Заедница. Градот бил анексиран од страна на Русија во 1793 година како директна последица од втората поделба на Полска. Подоцна, од 1919 до 1991 година Минск бил главен град на Белоруската ССР, за да од 1991 стане главен град на независна Република Беларус.

Демографија

уреди

Пораст на населението

уреди
година население
1450 5 000
1654 10 000
1667 2 000
1790 7 000
1811 11 000
1813 3 500
1860 27 000
1897* 91 000
1917* 134 500
1941 300 000
1944 50 000
1959* 509 500
1970* 907 100
година население
1972 1 000 000
1979* 1 276 000
1986 1 500 000
1989* 1 607 000
1999* 1 680 000
2007 1 814 000
2008 1 830 000

* попис

Административна поделба

уреди
 
Реони на Минск.

Моментално Минск е поделен на 9 реона:

 •   Централен реон (белоруски: Цэнтральны раён)
 •   Советски реон (белоруски: Савецкі раён)
 •   Првомајски реон (белоруски: Першамайскі раён)
 •   Партизански реон (белоруски: Партызанскі раён)
 •   Фабрички реон (белоруски: Заводскі раён)
 •   Ленински реон (белоруски: Ленінскі раён)
 •   октомвриски реон (белоруски: Кастрычніцкі раён)
 •   Московски реон (белоруски: Маскоўскі раён)
 •   Фрунзенски реон (белоруски: Фрунзенскі раён)

Збратимени градови

уреди

Минск е збратимен со :[1]

Наводи

уреди
 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 „Twin towns and Sister cities of Minsk [via WaybackMachine.com] (руски). The department of protocol and international relations of Minsk City Executive Committee. Архивирано од изворникот 2013-05-02. Посетено на 2013-07-21.
 2. „European networks and city partnerships“. Nottingham City Council. 11 March. Архивирано од изворникот на 2012-06-25. Посетено на 2013-07-20. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. Partner Cities of Lyon and Greater Lyon. 2008 Mairie de Lyon. Архивирано од изворникот на 2009-07-19. Посетено на 17 July 2009.
 4. „Mayor's International Council Sister Cities Program“. Belo Horizonte, Minas Gerais. Архивирано од изворникот 2007-12-23. Посетено на 2008-08-18.
 5. „City of Detroit website“. City of Detroit. Архивирано од изворникот на 2010-06-29. Посетено на 3 September 2011.
 6. „Miasta partnerskie - Urząd Miasta Łodzi [via WaybackMachine.com]. City of Łódź (полски). Архивирано од изворникот на 2013-06-24. Посетено на 2013-07-21.
 7. „City Twinnings and Project Partnerships“. Bonn.de. 2008-06-23. Архивирано од изворникот на 2013-04-10. Посетено на 2010-08-13.
 8. „Regions: Dushanbe & Surroundings“. Official Website of the Tourism Authority of Tajikistan. Committee of Youth Affairs, Sports and Tourism. Архивирано од изворникот на 2012-11-22. Посетено на 10 May 2013.
 9. „Oraşe înfrăţite (Twin cities of Minsk) [via WaybackMachine.com] (романски). Primăria Municipiului Chişinău. Архивирано од изворникот 2012-09-03. Посетено на 2013-07-21.
 10. „Kardeş Kentleri Listesi ve 5 Mayıs Avrupa Günü Kutlaması [via WaybackMachine.com] (турски). Ankara Büyükşehir Belediyesi - Tüm Hakları Saklıdır. Архивирано од изворникот на 2009-01-14. Посетено на 2013-07-21.
 11. „CÁC ĐỊA PHƯƠNG NƯỚC NGOÀI ĐÃ THIẾT LẬP QUAN HỆ HỮU NGHỊ HỢP TÁC VỚI TPHCM“. www.mofahcm.gov.vn. 2010-10-09. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 2011-01-08.
 12. „Twin cities of Riga“. Riga City Council. Архивирано од изворникот на 2008-12-04. Посетено на 27 July 2009.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди