< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1811 (MDCCCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1811 година од новата ера, 811. од вториот милениум, 11. од XIX век и втора од 1810-тите.

1811 во разни календари
Грегоријански календар1811
MDCCCXI
Ab urbe condita2564
Ерменски календар1260
ԹՎ ՌՄԿ
Асирски календар6561
Балиски календар1732–1733
Бенгалски календар1218
Берберски календар2761
Будистички календар2355
Бурмански календар1173
Византиски календар7319–7320
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4507 или 4447
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4508 или 4448
Коптски календар1527–1528
Етиопски календар1803–1804
Еврејски календар5571–5572
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1867–1868
 - Сачка ера1732–1733
 - Кали-југа4911–4912
Холоценски календар11811
Игбоански календар811–812
Ирански календар1189–1190
Исламски календар1225–1226
Јапонски календарБунка 8
(文化8年)
Јавански календар1737–1738
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4144
Мингуо-календар101 пред Р. Кина
民前101年
Нанакшахи343
Тајландски сончев календар2353–2354
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1937 или 1556 или 784
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1938 или 1557 или 785

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7319 и 7320 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6561 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5571 и 5572 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2564.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1811 година се протега во 4447 и 4448, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4507 и 4508 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2354. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1225 и 1226 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди