< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1511 (MDXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1511 година од новата ера, 511. од вториот милениум, 11. од XVI век и втора од 1510-тите.

1511 во разни календари
Грегоријански календар1511
MDXI
Ab urbe condita2264
Ерменски календар960
ԹՎ ՋԿ
Асирски календар6261
Балиски календар1432–1433
Бенгалски календар918
Берберски календар2461
Будистички календар2055
Бурмански календар873
Византиски календар7019–7020
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4207 или 4147
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4208 или 4148
Коптски календар1227–1228
Етиопски календар1503–1504
Еврејски календар5271–5272
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1567–1568
 - Сачка ера1432–1433
 - Кали-југа4611–4612
Холоценски календар11511
Игбоански календар511–512
Ирански календар889–890
Исламски календар916–917
Јапонски календарЕјшо 8
(永正8年)
Јавански календар1428–1429
Јулијански календар1511
MDXI
Корејски календар3844
Мингуо-календар401 пред Р. Кина
民前401年
Нанакшахи43
Тајландски сончев календар2053–2054
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1637 или 1256 или 484
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1638 или 1257 или 485

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7019 и 7020 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6261 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5271 и 5272 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2264.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1511 година се протега во 4147 и 4148, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4207 и 4208 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2054. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 916 и 917 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди