< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1291 (MCCXCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1291. година од новата ера, 291. од вториот милениум, 91. од 13 век и втора од 1290-тите.

1291 г.  во други календари
Грегоријански календар 1291
MCCXCI
Ab urbe condita 2044
Асирски календар 6041
Бахајски календар -553–-552
Бенгалски календар 698
Берберски календар 2241
Будистички календар 1835
Бурмански календар 653
Византиски календар 6799–6800
Еврејски календар 5051–5052
Ерменски календар 740
ԹՎ ՉԽ
Етиопски календар 1283-1284
Игбоански календар 291–292
Ирански календар 669–670
Исламски календар 689–691
Јулијански календар 1291    MCCXCI
Кинески календар 庚寅年月日
(3927/3987)
— до —
辛卯年月日
(3928/3988)
Коптски календар 1007–1008
Корејски календар 3624
Календар Мингуо 621 пред РК
民前621年
Селевкидски календар 1602–1603
Тајландски сончев календар 1834
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1347–1348
 - Шака самват 1213–1214
 - Кали југа 4392–4393
Холоценски календар 11291
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6799 и 6800 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6041 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5051 и 5052 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2044.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1291. година се протега во 3927 и 3928, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3987 и 3988 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1834. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 689 и 691 исламска година.

НастаниУреди

По местоУреди

ЕвропаУреди

АзијаУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди