< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

321 (CCCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 321 година од новата ера, 321. од првиот милениум, 21. од IV век и втора од 320-тите.

321 во разни календари
Грегоријански календар321
CCCXXI
Ab urbe condita1074
Асирски календар5071
Балиски календар242–243
Бенгалски календар−272
Берберски календар1271
Будистички календар865
Бурмански календар−317
Византиски календар5829–5830
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3017 или 2957
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3018 или 2958
Коптски календар37–38
Етиопски календар313–314
Еврејски календар4081–4082
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера377–378
 - Сачка ера242–243
 - Кали-југа3421–3422
Холоценски календар10321
Ирански календар301 п.п. – 300 п.п.
Исламски календар310 п.х. – 309 п.х.
Јавански календар202–203
Јулијански календар321
CCCXXI
Корејски календар2654
Мингуо-календар1591 пред Р. Кина
民前1591年
Нанакшахи−1147
Селевкидски календар632/633 г.г.
Тајландски сончев календар863–864
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
447 или 66 или −706
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
448 или 67 или −705

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5829 и 5830 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5071 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4081 и 4082 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1074.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 321 година се протега во 2957 и 2958, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3017 и 3018 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 864. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 310 и 309 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   321 на Ризницата ?