< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1880 (MDCCCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1880 година од новата ера, 880. од вториот милениум, 80. од XIX век и прва од 1880-тите.

1880 во разни календари
Грегоријански календар1880
MDCCCLXXX
Ab urbe condita2633
Ерменски календар1329
ԹՎ ՌՅԻԹ
Асирски календар6630
Бахајски календар36–37
Балиски календар1801–1802
Бенгалски календар1287
Берберски календар2830
Будистички календар2424
Бурмански календар1242
Византиски календар7388–7389
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4576 или 4516
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4577 или 4517
Коптски календар1596–1597
Етиопски календар1872–1873
Еврејски календар5640–5641
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1936–1937
 - Сачка ера1801–1802
 - Кали-југа4980–4981
Холоценски календар11880
Игбоански календар880–881
Ирански календар1258–1259
Исламски календар1297–1298
Јапонски календарМејџи 13
(明治13年)
Јавански календар1808–1809
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4213
Мингуо-календар32 пред Р. Кина
民前32年
Нанакшахи412
Тајландски сончев календар2422–2423
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
2006 или 1625 или 853
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
2007 или 1626 или 854

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7388 и 7389 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6630 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5640 и 5641 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2633.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1880 година се протега во 4516 и 4517, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4576 и 4577 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2423. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1297 и 1298 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди