Сеп Ванмарке

белгиски велосипедист

Сеп Ванмарке (холандски: Sep Vanmarcke; р. 27 јули 1988 во Кортрејк) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Сеп Ванмарке
Ванмарке на Трката околу Келн 2016
Лични податоци
Цело имеСеп Ванмарке
Роден28 јули 1988 (1988-07-28) (34 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,90 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2010

2011–2012
2013–2016
2017-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Гармин-Сервело
Бланко Про Сајклинг
Канондејл-Драпак
Значајни победи
Етапни трки
Стер ЗЛМ Тур (2016)

Еднодневни трки и класици

Омлоп Хет Ниусблад (2012)
Класик Бретања (2019)
Последна промена
25 ноември 2019

Тој е леворак.[2]

КариераУреди

Гармин-Сервело (2011–2012)Уреди

Ванмарк ја освоил најголемата победа во неговата кариера на Омлоп Хет Ниувсблад 2012, напаѓајќи силно на двапати. Првиот напад го извел на искачувањето Моленберг, ја поделил групата и повторно на делот со калдрма со цел да ја намали водечката група на само два учесника, Хуан Антонио Флеча (Тим Скај) и Том Бонен (Омега Парма-Квик Степ). Ги отспринтал обајцата и победил на трката.[3]

Бланко Про Сајклинг (2013–2016)Уреди

2013Уреди

 
Ванмарке и Фабијан Канчелара на крајот на Париз-Рубе 2013. Канчелара го претекнал Ванмарке за победа на велодромот во Рубе.

Во 2013, Ванмарке бил насочен на класиците, но го повредил неговото колено при пад на Тирено-Адријатико, што ја забавило неговата форма за првите важни еднодневни трки во сезоната. Сепак, учествувал на Трката околу Фландрија, завршувајќи 3 минути зад Фабијан Канчелара.[4] Една недела подоцна, завршил втор на Париз-Рубе зад истиот човек. Избегал со Стејн Ванденберг по делницата со калдрма 6, но подоцна им се приклучиле на Канчелара и Здењек Штибар. На делницата со калдрма Карфур де л’Арбр, Штибар и Ванденберг паднале откако се судриле со гледачите.[5] Ванмарке изгубил во спринтот со Канчелара одржан на велодромот, што му паднало емотивно многу тешко, бидејќи бил многу близу за победа.[6]

2014Уреди

Во 2014, Ванмарке покажал одлична форма на класиците, со четвртото место на Омлоп Хет Ниувсблад и третото место на Курне-Брисел-Курне следниот ден. Исто така забележал пласмани во првите пет на Е3 Харелбеке (петти) и Гент-Вевелгем (четврти). На Трката околу Фландрија, Ванмарке бил единствениот возач кој можел да го следи нападот на Канчелара на последното искачување на Патерберг. Двоецот ги фатил претходните бегалци, Ванденберг и Грег ван Авермат. Трката завршила со спринт на четворица, каде Канчелара извојувал победа пред Ван Авермат и Ванмарке.

2015–2016Уреди

Ванмарке не успеал да забележи пласман меѓу најдобрите десет на монументите во сезоната 2015, но завршил петти на Омлоп Хет Ниусблад, четврти на Страде Бјанке, петти на Е3 Харелбеке и шести на Гент-Вевелгем.

Во последната сезона со Лото НЛ-Џамбо во 2016 година, Ванмарке завршил на подиум на Трката околу Фландрија и четврти на Париз-Рубе. Исто така, бил осми на Е3 Харелбеке и завршил втор на Гент-Вевелгем. Негов најдобар резултат во сезоната била победата на четвртата етапа и целата трка Стер ЗЛМ Тур.

Канондејл-Драпак (2017–денес)Уреди

За сезоната 2017, Ванмарке се вратил во неговата поранешна екипа, за која возел во 2011-2012. Завршил трет на Омлоп Хет Ниусблад, но паднал на Трката околу Фландрија, што го спречило од настап на Париз-Рубе. Меѓутоа, се вратил на трките и го освоил националното друмско првенство.

Првиот подиум на Ванмарке во сезоната 2018 бил на Омлоп Хет Ниусблад, каде завршил трет. Потоа завршил седми на Е3 Харелбеке пред да заврши трет на Дварс дор Вландерен. На Трката околу Фландрија, Ванмарке уште еднаш имал лоша среќа со неколку дупнати гуми на почетокот на трката. Сепак, завршил на 13. место, а една недела подоцна на Париз-Рубе завршил шести. Завршил на петтото место на националното друмско првенство пред да го својот петти настап на Тур де Франс во јули.

ДостигнувањаУреди

2007
3. Трка околу Фландрија за млади
2008
6. Ла Кот Пикар
8. Трка околу Фландрија за млади
2009
3. Ла Кот Пикар
4. Краен пласман Тур ди О Анжу
1. Етапа 1
5. Трка околу Фландрија за млади
6. Фландриско првенство
8. Шпаркасен Џиро
2010
1.   Планински пласман Четири дена Динкерк
2. Гент-Вевелгем
2. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
3. Ронде ван хет Груне Харт
8. ГП де Валони
9. Париз-Камемберт
2011
4. Е3 Харелбеке
2012
1. Омлоп Хет Ниувсблад
3. Рогаланд ГП
5. Е3 Харелбеке
7. Дварс дор Вландерен
2013
1. ГП Импанис-Ван Петегем
1. ГП Васе Полдерс
2. Париз-Рубе
2. ГП Џеф Шеренс
5. Краен пласман Тур де Фјорд
5. Трка околу Келн
2014
1. Етапа 3 Трка околу Норвешка
3. Курне-Брисел-Курне
3. Трка околу Фландрија
4. Омлоп Хет Ниувсблад
4. Гент-Вевелгем
4. Париз-Рубе
5. Е3 Харелбеке
7. Гран при Квебек
9. Краен пласман Трка околу Алберта
1. Етапа 3
2015
4. Страде Бјанке
4. Класик РајдЛондон-Сари
4. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
5. Омлоп Хет Ниувсблад
5. Е3 Харелбеке
6. Гент-Вевелгем
7. Минстерланд Џиро
2016
1.   Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Етапа 4
2. Гент-Вевелгем
3. Трка околу Фландрија
4. Париз-Рубе
8. Е3 Харелбеке
9. Краен пласман Тур ди Поату Шарант
2017
1.   Бодовен пласман Трка околу Австрија
2. Национално друмско првенство
3. Омлоп Хет Ниусблад
4. Класик Бретања
4. Класик Лондон-Сари
8. ГП Квебек
10. ГП Монтреал
2018
3. Омлоп Хет Ниусблад
3. Дварс дор Вландерен
5. Национално друмско првенство
6. Париз-Рубе
7. Е3 Харелбеке
7. Париз-Тур
2019
1. Класик Бретања
1. Етапа 1 Тур ди О Вар
4. Париз-Рубе
5. Краен пласман Етоал де Бесеж
6. Трофео Матеоти
9. Гран Премио Бруно Бегели

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 131 106 104 104 115
  Вуелта 139

СО = се откажал; — = не учествувал

Распоред на резултатите на класицитеУреди

Монумент 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Санремо 24
Трка околу Фландрија 62 СО 48 29 3 53 3 СО 13 25
Париз-Рубе 20 84 2 4 11 4 6 4
Лиеж-Бастоњ-Лиеж не настапил во текот на кариерата
Џиро ди Ломбардија СО 61
Класик 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Омлоп Хет Ниусблад 34 1 74 4 5 3 3 92
Курне-Брисел-Курне 3 81 61
Страде Бјанке СО 4 СО 41
Е3 Харелбеке 4 5 51 5 5 8 23 7 СО
Гент-Вевелгем 2 142 СО 4 6 2 21
Дварс дор Вландерен 18 39 7 28 3

НаводиУреди

  1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на January 2, 2019. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. Argyle Armada - Mark Johnson c2012, page 146
  3. Џејмс Старт (25 февруари 2012). „Сеп Ванмарк ја освоил најголемата победа за него на Омлоп Хет Ниувсблад“. Bicycling.com. Bicycling. Посетено на 29 септември 2012.
  4. Метју Бодин (3 април 2013). „Ванмарке се насочува на Париз-Рубе за подобра пролетна сезона“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 8 април 2013.
  5. „Канчелара го освои својот трет Париз-Рубе“. Cyclingnews. Future Publishing Limited. 7 април 2013. Посетено на 8 април 2013.
  6. Брехт Декалуве (7 април 2013). „Vanmarcke expects to lose sleep over Paris-Roubaix final sprint“. Cyclingnews. Future Publishing Limited. Посетено на 8 април 2013.

Надворешни врскиУреди