< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1807 (MDCCCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1807 година од новата ера, 807. од вториот милениум, 7. од XIX век и осма од 1800-тите.

1807 во разни календари
Грегоријански календар1807
MDCCCVII
Ab urbe condita2560
Ерменски календар1256
ԹՎ ՌՄԾԶ
Асирски календар6557
Балиски календар1728–1729
Бенгалски календар1214
Берберски календар2757
Будистички календар2351
Бурмански календар1169
Византиски календар7315–7316
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4503 или 4443
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4504 или 4444
Коптски календар1523–1524
Етиопски календар1799–1800
Еврејски календар5567–5568
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1863–1864
 - Сачка ера1728–1729
 - Кали-југа4907–4908
Холоценски календар11807
Игбоански календар807–808
Ирански календар1185–1186
Исламски календар1221–1222
Јапонски календарБунка 4
(文化4年)
Јавански календар1733–1734
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4140
Мингуо-календар105 пред Р. Кина
民前105年
Нанакшахи339
Тајландски сончев календар2349–2350
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1933 или 1552 или 780
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1934 или 1553 или 781

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7315 и 7316 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6557 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5567 и 5568 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2560.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1807 година се протега во 4443 и 4444, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4503 и 4504 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2350. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1221 и 1222 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди