Михаил Анагностакос

Михаил или Михалис Анагностакос (Μιχαήλ, Μιχάλης Αναγνωστάκος), познат како капетан Матапас (Καπετάν Ματαπάς), е грчки офицер и деец на Елиномакедонскиот комитет и учесник во Борбата за Македонија[1][2].

Михаил Анагностакос
Роден 1875
Харија, Грција
Починал 9 јули 1913
Лахна, Грција

Животопис уреди

Михаил Анагностакос е роден во селото Харија, областа Мани, Пелопонес, Грција. Достигнал висок чин лајтант на артилеријата во грчка армија, а од 1905 година го раководи андарсткото движење во областа Меглен, Македонија. До почетокот на 1906 година се криел во Ошинскиот манастир, а потоа се префрлил во реонот на Ениџевардарското Езеро.

Михаил се разболеле и се префрлил во реонот на Олимп и Катеринско во 1907 година. Таму се спротивставил на Романската пропаганда во Македонија и соработува со грчкиот митрополит Партениос Вардакас.

Во текот на Првата балканска војна тој раководел со разузнавачки одред и заедно со Александрос Занас го помогнал заземањето на Катерина. На 9 јули 1913 година бил убиен при битката на Лахна во Втората балканска војна [3].

Извори уреди

  1. „Кратка биография на Михаил Анагностакос“. Архивирано од изворникот на 2009-03-27. Посетено на 2010-12-26.
  2. www.mani.org.gr
  3. gym-ritin.pie.sch.gr[мртва врска]