< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1951 (MCMLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1951 година од новата ера, 951. од вториот милениум, 51. од XX век и втора од 1950-тите.

1951 во разни календари
Грегоријански календар1951
MCMLI
Ab urbe condita2704
Ерменски календар1400
ԹՎ ՌՆ
Асирски календар6701
Бахајски календар107–108
Балиски календар1872–1873
Бенгалски календар1358
Берберски календар2901
Будистички календар2495
Бурмански календар1313
Византиски календар7459–7460
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4647 или 4587
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4648 или 4588
Коптски календар1667–1668
Етиопски календар1943–1944
Еврејски календар5711–5712
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2007–2008
 - Сачка ера1872–1873
 - Кали-југа5051–5052
Холоценски календар11951
Игбоански календар951–952
Ирански календар1329–1330
Исламски календар1370–1371
Јапонски календарШова 26
(昭和26年)
Јавански календар1882–1883
Џуче-календар40
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4284
Мингуо-календарТајван 40
民國40年
Нанакшахи483
Тајландски сончев календар2494
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
2077 или 1696 или 924
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
2078 или 1697 или 925

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7459 и 7460 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6701 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5711 и 5712 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2704.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1951 година се протега во 4587 и 4588, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4647 и 4648 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2494. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1370 и 1371 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди