< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1767 (MDCCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1767 година од новата ера, 767. од вториот милениум, 67. од XVIII век и осма од 1760-тите.

1767 во разни календари
Грегоријански календар1767
MDCCLXVII
Ab urbe condita2520
Ерменски календар1216
ԹՎ ՌՄԺԶ
Асирски календар6517
Балиски календар1688–1689
Бенгалски календар1174
Берберски календар2717
Будистички календар2311
Бурмански календар1129
Византиски календар7275–7276
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4463 или 4403
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4464 или 4404
Коптски календар1483–1484
Етиопски календар1759–1760
Еврејски календар5527–5528
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1823–1824
 - Сачка ера1688–1689
 - Кали-југа4867–4868
Холоценски календар11767
Игбоански календар767–768
Ирански календар1145–1146
Исламски календар1180–1181
Јапонски календарМејва 4
(明和4年)
Јавански календар1692–1693
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4100
Мингуо-календар145 пред Р. Кина
民前145年
Нанакшахи299
Тајландски сончев календар2309–2310
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1893 или 1512 или 740
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1894 или 1513 или 741

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7275 и 7276 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6517 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5527 и 5528 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2520.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1767 година се протега во 4403 и 4404, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4463 и 4464 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2310. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1180 и 1181 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди