Папа Григориј XV

Григориј XV (лат. Gregorius PP. XV; 9 јануари 1554 - 8 јули 1623) — римски папа од 9 февруари 1621 до 8 јули 1623[1]. Бил голем непотист. Тој го назначил за кардинал Арман де Ришелје, творецот на францускиот апсолутизам. Умрел по неговото двегодишно неславно папство.

Gregorius XV
Gregorius XV, by Guercino, 1622.jpg
Родено име Алесандро Лудовизи
Папа од 9 февруари 1621
Папа до 8 јули 1623
Претходник Папа Павле V
Наследник Папа Урбан VIII
Роден 9 јануари 1554
Болоња
Починал 8 јули 1623
Рим
Други папи по име Григориј (појаснување)

НаводиУреди