< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1147 (MCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1147 година од новата ера, 147. од вториот милениум, 47. од XII век и осма од 1140-тите.

1147 во разни календари
Грегоријански календар1147
MCXLVII
Ab urbe condita1900
Ерменски календар596
ԹՎ ՇՂԶ
Асирски календар5897
Балиски календар1068–1069
Бенгалски календар554
Берберски календар2097
Будистички календар1691
Бурмански календар509
Византиски календар6655–6656
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3843 или 3783
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3844 или 3784
Коптски календар863–864
Етиопски календар1139–1140
Еврејски календар4907–4908
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1203–1204
 - Сачка ера1068–1069
 - Кали-југа4247–4248
Холоценски календар11147
Игбоански календар147–148
Ирански календар525–526
Исламски календар541–542
Јапонски календарКјуан 3
(久安3年)
Јавански календар1053–1054
Јулијански календар1147
MCXLVII
Корејски календар3480
Мингуо-календар765 пред Р. Кина
民前765年
Нанакшахи−321
Селевкидски календар1458/1459 г.г.
Тајландски сончев календар1689–1690
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1273 или 892 или 120
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1274 или 893 или 121

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6655 и 6656 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5897 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4907 и 4908 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1900.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1147 година се протега во 3783 и 3784, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3843 и 3844 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1690. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 541 и 542 исламска година.

Настани

уреди
 
Конрад III пристигнува пред Константинопол

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. David Nicolle (2009). The Second Crusade 1148: Disaster outside Damascus, p. 42. ISBN 978-1-84603-354-4.