< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1607 (MDCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1607 година од новата ера, 607. од вториот милениум, 7. од XVII век и осма од 1600-тите.

1607 во разни календари
Грегоријански календар1607
MDCVII
Ab urbe condita2360
Ерменски календар1056
ԹՎ ՌԾԶ
Асирски календар6357
Балиски календар1528–1529
Бенгалски календар1014
Берберски календар2557
Будистички календар2151
Бурмански календар969
Византиски календар7115–7116
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4303 или 4243
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4304 или 4244
Коптски календар1323–1324
Етиопски календар1599–1600
Еврејски календар5367–5368
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1663–1664
 - Сачка ера1528–1529
 - Кали-југа4707–4708
Холоценски календар11607
Игбоански календар607–608
Ирански календар985–986
Исламски календар1015–1016
Јапонски календарКејчо 12
(慶長12年)
Јавански календар1527–1528
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3940
Мингуо-календар305 пред Р. Кина
民前305年
Нанакшахи139
Тајландски сончев календар2149–2150
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1733 или 1352 или 580
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1734 или 1353 или 581

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7115 и 7116 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6357 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5367 и 5368 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2360.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1607 година се протега во 4243 и 4244, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4303 и 4304 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2150. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1015 и 1016 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди