< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1914 (MCMXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1914 година од новата ера, 914. од вториот милениум, 14. од XX век и петта од 1910-тите.

1914 во разни календари
Грегоријански календар1914
MCMXIV
Ab urbe condita2667
Ерменски календар1363
ԹՎ ՌՅԿԳ
Асирски календар6664
Бахајски календар70–71
Балиски календар1835–1836
Бенгалски календар1321
Берберски календар2864
Будистички календар2458
Бурмански календар1276
Византиски календар7422–7423
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4610 или 4550
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4611 или 4551
Коптски календар1630–1631
Етиопски календар1906–1907
Еврејски календар5674–5675
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1970–1971
 - Сачка ера1835–1836
 - Кали-југа5014–5015
Холоценски календар11914
Игбоански календар914–915
Ирански календар1292–1293
Исламски календар1332–1333
Јапонски календарТајшо 3
(大正3年)
Јавански календар1843–1845
Џуче-календар3
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4247
Мингуо-календарР. Кина 3
民國3年
Нанакшахи446
Тајландски сончев календар2456–2457
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
2040 или 1659 или 887
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
2041 или 1660 или 888

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7422 и 7423 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6664 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5674 и 5675 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2667.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1914 година се протега во 4550 и 4551, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4610 и 4611 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2457. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1332 и 1333 исламска година.

1914 како тема во уметноста

уреди

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 14 јануари - Хенри Форд, „крал на американската автомобилска индустрија“, ја пушти во работа првата бескрајна производна лента. Тоа значеше пресвртница, бидејќи го забрза производството на автомобили и придонесе за големо намалување на нивната цена.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. Иво Андрић, Ex Ponto - Немири - Лирика. Београд: Просвета, 1977, стр. 156.