< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1899 (MDCCCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1899 година од новата ера, 899. од вториот милениум, 99. од XIX век и последна од 1890-тите.

1899 во разни календари
Грегоријански календар1899
MDCCCXCIX
Ab urbe condita2652
Ерменски календар1348
ԹՎ ՌՅԽԸ
Асирски календар6649
Бахајски календар55–56
Балиски календар1820–1821
Бенгалски календар1306
Берберски календар2849
Будистички календар2443
Бурмански календар1261
Византиски календар7407–7408
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4595 или 4535
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4596 или 4536
Коптски календар1615–1616
Етиопски календар1891–1892
Еврејски календар5659–5660
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1955–1956
 - Сачка ера1820–1821
 - Кали-југа4999–5000
Холоценски календар11899
Игбоански календар899–900
Ирански календар1277–1278
Исламски календар1316–1317
Јапонски календарМејџи 32
(明治32年)
Јавански календар1828–1829
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4232
Мингуо-календар13 пред Р. Кина
民前13年
Нанакшахи431
Тајландски сончев календар2441–2442
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
2025 или 1644 или 872
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
2026 или 1645 или 873

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7407 и 7408 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6649 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5659 и 5660 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2652.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1899 година се протега во 4535 и 4536, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4595 и 4596 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2442. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1316 и 1317 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди