< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1927 (MCMXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1927 година од новата ера, 927. од вториот милениум, 27. од XX век и осма од 1920-тите.

1927 во разни календари
Грегоријански календар1927
MCMXXVII
Ab urbe condita2680
Ерменски календар1376
ԹՎ ՌՅՀԶ
Асирски календар6677
Бахајски календар83–84
Балиски календар1848–1849
Бенгалски календар1334
Берберски календар2877
Будистички календар2471
Бурмански календар1289
Византиски календар7435–7436
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4623 или 4563
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4624 или 4564
Коптски календар1643–1644
Етиопски календар1919–1920
Еврејски календар5687–5688
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1983–1984
 - Сачка ера1848–1849
 - Кали-југа5027–5028
Холоценски календар11927
Игбоански календар927–928
Ирански календар1305–1306
Исламски календар1345–1346
Јапонски календарШова 2
(昭和2年)
Јавански календар1857–1858
Џуче-календар16
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4260
Мингуо-календарР. Кина 16
民國16年
Нанакшахи459
Тајландски сончев календар2469–2470
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
2053 или 1672 или 900
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
2054 или 1673 или 901

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7435 и 7436 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6677 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5687 и 5688 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2680.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1927 година се протега во 4563 и 4564, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4623 и 4624 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2470. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1345 и 1346 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди