< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1915 (MCMXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1915 година од новата ера, 915. од вториот милениум, 15. од XX век и шеста од 1910-тите.

1915 во разни календари
Грегоријански календар1915
MCMXV
Ab urbe condita2668
Ерменски календар1364
ԹՎ ՌՅԿԴ
Асирски календар6665
Бахајски календар71–72
Балиски календар1836–1837
Бенгалски календар1322
Берберски календар2865
Будистички календар2459
Бурмански календар1277
Византиски календар7423–7424
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4611 или 4551
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4612 или 4552
Коптски календар1631–1632
Етиопски календар1907–1908
Еврејски календар5675–5676
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1971–1972
 - Сачка ера1836–1837
 - Кали-југа5015–5016
Холоценски календар11915
Игбоански календар915–916
Ирански календар1293–1294
Исламски календар1333–1334
Јапонски календарТајшо 4
(大正4年)
Јавански календар1845–1846
Џуче-календар4
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4248
Мингуо-календарР. Кина 4
民國4年
Нанакшахи447
Тајландски сончев календар2457–2458
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
2041 или 1660 или 888
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2042 или 1661 или 889

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7423 и 7424 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6665 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5675 и 5676 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2668.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1915 година се протега во 4551 и 4552, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4611 и 4612 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2458. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1333 и 1334 исламска година.

1915 како тема во умтноста уреди

  • „1915“ - песна на српскиот писател Иво Андриќ од 1918 година.[1]

Настани уреди

јануари уреди

  • 12 јануари - Претседателскиот дом на САД го отфрли предлогот жените да добијат право на глас.
  • 19 јануари - Францускиот пронаоѓач Жорж Клод ја патентирал неонската светилка за примена во рекламирањето.

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Декември уреди

  • 12 декември - Френк Синатра, американски пејач и глумец

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Иво Андрић, Ex Ponto - Немири - Лирика. Београд: Просвета, 1977, стр. 172-173.