Лав IV (лат. Leo PP.IV; ? - 17 јули 855) — римски папа од 10 април 847 до 17 јули 855[1]. Склучил антисараценски сојуз со Неапол, што довело до извојување победа. Го олдвоил Ватикан од Рим, и во негова чест еден дел од Рим бил наречен Civitas Leonina.

Папа Лав IV
Податотека:00Leone 4Papa.jpg
Родено име Лав IV
Папа од 10 април 847
Папа до 17 јули 855
Претходник Папа Сергиј II
Наследник Папа Бенедикт III
Роден ?
Рим
Починал 17 јули 855
?
Други папи по име Лав (појаснување)
Папа Лав IV

Наводи уреди