< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1646 (MDCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1646 година од новата ера, 646. од вториот милениум, 46. од XVII век и седма од 1640-тите.

1646 во разни календари
Грегоријански календар1646
MDCXLVI
Ab urbe condita2399
Ерменски календар1095
ԹՎ ՌՂԵ
Асирски календар6396
Балиски календар1567–1568
Бенгалски календар1053
Берберски календар2596
Будистички календар2190
Бурмански календар1008
Византиски календар7154–7155
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4342 или 4282
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4343 или 4283
Коптски календар1362–1363
Етиопски календар1638–1639
Еврејски календар5406–5407
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1702–1703
 - Сачка ера1567–1568
 - Кали-југа4746–4747
Холоценски календар11646
Игбоански календар646–647
Ирански календар1024–1025
Исламски календар1055–1056
Јапонски календарШохо 3
(正保3年)
Јавански календар1567–1568
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3979
Мингуо-календар266 пред Р. Кина
民前266年
Нанакшахи178
Тајландски сончев календар2188–2189
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1772 или 1391 или 619
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1773 или 1392 или 620

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7154 и 7155 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6396 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5406 и 5407 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2399.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1646 година се протега во 4282 и 4283, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4342 и 4343 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2189. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1055 и 1056 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди