< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1911 (MCMXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1911 година од новата ера, 911. од вториот милениум, 11. од XX век и втора од 1910-тите.

1911 во разни календари
Грегоријански календар1911
MCMXI
Ab urbe condita2664
Ерменски календар1360
ԹՎ ՌՅԿ
Асирски календар6661
Бахајски календар67–68
Балиски календар1832–1833
Бенгалски календар1318
Берберски календар2861
Будистички календар2455
Бурмански календар1273
Византиски календар7419–7420
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4607 или 4547
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4608 или 4548
Коптски календар1627–1628
Етиопски календар1903–1904
Еврејски календар5671–5672
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1967–1968
 - Сачка ера1832–1833
 - Кали-југа5011–5012
Холоценски календар11911
Игбоански календар911–912
Ирански календар1289–1290
Исламски календар1329–1330
Јапонски календарМејџи 44
(明治44年)
Јавански календар1840–1841
Џуче-календарн/п
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4244
Мингуо-календар1 пред Р. Кина
民前1年
Нанакшахи443
Тајландски сончев календар2453–2454
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
2037 или 1656 или 884
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
2038 или 1657 или 885

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7419 и 7420 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6661 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5671 и 5672 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2664.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1911 година се протега во 4547 и 4548, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4607 и 4608 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2454. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1329 и 1330 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди