< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1999 (MCMXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1999 година од новата ера, 999. од вториот милениум, 99. од XX век и последна од 1990-тите.

1999 во разни календари
Грегоријански календар1999
MCMXCIX
Ab urbe condita2752
Ерменски календар1448
ԹՎ ՌՆԽԸ
Асирски календар6749
Бахајски календар155–156
Балиски календар1920–1921
Бенгалски календар1406
Берберски календар2949
Будистички календар2543
Бурмански календар1361
Византиски календар7507–7508
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4695 или 4635
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4696 или 4636
Коптски календар1715–1716
Етиопски календар1991–1992
Еврејски календар5759–5760
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2055–2056
 - Сачка ера1920–1921
 - Кали-југа5099–5100
Холоценски календар11999
Игбоански календар999–1000
Ирански календар1377–1378
Исламски календар1419–1420
Јапонски календарХејсеј 11
(平成11年)
Јавански календар1931–1932
Џуче-календар88
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4332
Мингуо-календарТајван 88
民國88年
Нанакшахи531
Тајландски сончев календар2542
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
2125 или 1744 или 972
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
2126 или 1745 или 973
Униксно време915148800 – 946684799

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7507 и 7508 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6749 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5759 и 5760 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2752.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1999 година се протега во 4635 и 4636, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4695 и 4696 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2542. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1419 и 1420 исламска година.

1999 како тема во уметноста и во популарната култура

уреди

Настани

уреди

Без датум

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. „Beleška o piscu“, во: Borislav Pekić, Sentimentalna povest Britanskog carstva (drugo izdanje). Novi Sad: Solaris, 2006, str. 329-330.