< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1933 (MCMXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1933 година од новата ера, 933. од вториот милениум, 33. од XX век и четвртта од 1930-тите.

1933 во разни календари
Грегоријански календар1933
MCMXXXIII
Ab urbe condita2686
Ерменски календар1382
ԹՎ ՌՅՁԲ
Асирски календар6683
Бахајски календар89–90
Балиски календар1854–1855
Бенгалски календар1340
Берберски календар2883
Будистички календар2477
Бурмански календар1295
Византиски календар7441–7442
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4629 или 4569
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4630 или 4570
Коптски календар1649–1650
Етиопски календар1925–1926
Еврејски календар5693–5694
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1989–1990
 - Сачка ера1854–1855
 - Кали-југа5033–5034
Холоценски календар11933
Игбоански календар933–934
Ирански календар1311–1312
Исламски календар1351–1352
Јапонски календарШова 8
(昭和8年)
Јавански календар1863–1864
Џуче-календар22
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4266
Мингуо-календарР. Кина 22
民國22年
Нанакшахи465
Тајландски сончев календар2475–2476
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
2059 или 1678 или 906
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
2060 или 1679 или 907

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7441 и 7442 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6683 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5693 и 5694 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2686.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1933 година се протега во 4569 и 4570, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4629 и 4630 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2476. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1351 и 1352 исламска година.

1933 како тема во уметноста

уреди

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Белешка за авторот и делото“, во: Џон Фанте, Прашај ја правта. Скопје: Темплум, 2008, стр. 247-248.

Надворешни врски

уреди