Арсен Дедиќ (хрватски: Arsen Dedić; 28 јули 1938, Шибеник - 17 август 2015, Загреб) — хрватски композитор, поет, флејтист, пејач, текстописец, аранжер, диригент и музички продуцент. Свири на клавир, гитара и флејта.

Арсен Дедиќ
Arsen Dedić
Арсен Дедиќ во 2006 година
Животописни податоци
Родено имеАрсеније Дедиќ
Роден(а)28 јули 1938
Шибеник
СР Хрватска, Кралство Југославија
Починал(а)17 август 2015
Загреб, Хрватска
ЖанровиШансона, Поп
Занимањапејач
Период на активност1969–2008
ИздавачиЈуготон, Croatia Records
СоработнициГаби Новак
Мреж. местоarsen.hr

Роден е на 28 јули 1938 во Шибеник, во српска фамилија[1][2]. Негова сопруга е познатата хрватска пејачка Габи Новак, со која заедно имаат изведено бројни свои композиции. Татко е на две деца - Сандра и Матија. Дедиќ гимназија завршил во родниот град, како и средно музичко училиште. Во Загреб започнал да студира право, но ги прекинал студиите и се запишал на Музичката академија на која дипломирал во 1964 година.

На почетокот од својата музичка кариера настапувал како пејач во повеќе вокални групи, свирел во ансмабли на популарна и џез музика, а напоредно пишувал и текстови за песни на други композитори и пејачи. На музичките фестивали во сите порашени југословенски простори започнал да учествува во 1963 година, кога се појавил како кантавтор на Сплитскиот фестивал. Веќе следната ги објавил антологоските песни „Куќа покрај морето“ и „Moderato cantabile“, а го приредил и својот прв рецитал.

Арсен Дедиќ се смета за еден од втемелувачите на Загребската школа на шансоната, а авторската песна претставува негов основен израз. Пишувал и шлагери, песни за деца, песни за далматински „клапи“ (групи), музика за телевизија, филм и театар, за рекламни спотови итн. Автор е на мјузиклот „Lady Šram“. Има одржано концерти во многу европски земји, во Северна и Јужна Америка, а бил на дури 9 турнеи низ Русија (најмногу во земји од поранешниот СССР). Добитник е на голем број награди од областа на популарната, сценската и филмската музика. Има добиено и награда на Хрватска за животно дело.

Член е на Хрватското друштво на композитори и на Хрватското друштво на писатели.

Има објавено десетина книги поезија, негови песни се преведени на повеќе странски јазици, а е застапен и во антологии на хрватската поезија. Книгата стихови „Брод во шише“, објавена во 1971 година, до денес е продадена во над 60.000 примероци. Објавил и две графичко- поетски мапи, а пишувал често и за деца.

Починал во Загреб на 17 август 2015 на 77-годишна возраст во КБЦ Загреб како последица на повеќе компликации (црн дроб, бубрези, бели дробови) од операцијата на колкот една година порано.

Наводи

уреди
  1. Lopušina, Marko (16 October 2008). „Arsen Dedić: Beograd me stvorio“. Večernje novosti (српски). Посетено на 2012-06-28.
  2. Politika.rs, Milutin Dedić gospodar vetrova-Kuća za oblake Архивирано на 20 јануари 2012 г., Miloš LAZIĆ

Надворешни врски

уреди