< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1995 (MCMXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1995 година од новата ера, 995. од вториот милениум, 95. од XX век и шеста од 1990-тите.

1995 во разни календари
Грегоријански календар1995
MCMXCV
Ab urbe condita2748
Ерменски календар1444
ԹՎ ՌՆԽԴ
Асирски календар6745
Бахајски календар151–152
Балиски календар1916–1917
Бенгалски календар1402
Берберски календар2945
Будистички календар2539
Бурмански календар1357
Византиски календар7503–7504
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4691 или 4631
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4692 или 4632
Коптски календар1711–1712
Етиопски календар1987–1988
Еврејски календар5755–5756
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2051–2052
 - Сачка ера1916–1917
 - Кали-југа5095–5096
Холоценски календар11995
Игбоански календар995–996
Ирански календар1373–1374
Исламски календар1415–1416
Јапонски календарХејсеј 7
(平成7年)
Јавански календар1927–1928
Џуче-календар84
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4328
Мингуо-календарТајван 84
民國84年
Нанакшахи527
Тајландски сончев календар2538
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
2121 или 1740 или 968
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
2122 или 1741 или 969
Униксно време788918400 – 820454399

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7503 и 7504 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6745 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5755 и 5756 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2748.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1995 година се протега во 4631 и 4632, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4691 и 4692 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2538. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1415 и 1416 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди